Perde çeşitleri nelerdir şeklinde İnternet’te arama yapan ziyaretçilerimiz için hazırladığımız perde çeşitleri nelerdir başlıklı içeriğimizde perde modellerini daha iyi tanıyacak, yeni bir perde alırken seçiminizi çok daha kolay yapabileceksiniz.

Yaşam alanlarınız için doğru perde çeşitleri arasında zevkinize ve odanıza uygun perde modelleri arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda, çok fazla kumaş seçeneği, yüzey, renk ve perde çeşitleri bulunmaktadır. Neredeyse binlerce çeşit perde arasında doğru perde seçimi yapmak çok zor olabilir! Perdeler de genellikle ucuz değildir, bu yüzden iyi bir perde seçimi yapmazsanız, tekrardan yeni perdeleri satın almak oldukça pahalı olabileceğinden, odanıza en uygun perdeyi seçmeniz konusunda aceleci davranmamanız yerinde bir davranış olacaktır. Peki, perde çeşitleri nelerdir? İşte detaylar…

Perde Çeşitleri Nelerdir?

 • Kruvaze perde
 • Katlama perde
 • Zebra perde
 • Dikey perde
 • Jaluzi perde
 • Screen Perde
 • Silüet perde
 • Stor perde
 • Briz perde
 • Plise perde
 • Çiftli sistem olarak birçok perde çeşitleri bulunmaktadır.

Pileli Perdeler

Pileli perdeler, çok özel bir görünüm verir ve perdelerin uzunluğu boyunca derin kıvrımları ön planda durur. Kutu şekilleri, örgün, pilili bir görünüm yaratır ve yan yana sıralanır. Salon, yemek veya çalışma odası gibi daha resmi odalar için en ideal perde modelleri arasında yer almaktadır.

Kruvaze Perde Modelleri

Büyük camlarda kendini daha güzel gösterir. Simetrinin bozulmaması açısından camlara orantılı şekilde uygulanmalıdır. Örneğin; duvar 50 cm, cam 250 cm, duvar 50 cm gibi.

Kruvaze perdeler kullanışlı perdelerdir. İstediğiniz modele uyarlanabilirler. İsterseniz aşağıya kadar indirirsiniz düz perde olur, isterseniz de yukarı çekip şekilli perde olarak kullanabilirsiniz. Manzaralı yerlerde ve Amerikan cam olan alanlarda daha güzel durur.

Stor Perdeler

Stor perdeler en çok tercih edilen perde modelleri arasındadır yer almaktadır. Genellikle tül perdeler ile birlikte kullanılır. Tül perdelerin altına takılan stor perdeler daha muntazam görünmektedir. Özellikle 3 kanatlı camlarda tek orta ayaklı olması perdenin kendini daha güzel göstermesi demektir. İki orta ayaklı perde olursa daha fazla boşluk meydana gelir.

Karartma (Blackout) Stor Perdeler

Evinize güneş girsin istemiyorsanız, çok güneş alan yerlerde ve yatak odalarında karartma stor perdeyi tercih edebilirsiniz. Karartma stor perdeler mobilyalarınızı korur, içeriden gölgenizi belli etmez, loş bir hava katarak uyku için ideal bir perdedir.

Zebra Perde Modelleri ve Zebra Perde Çeşitleri Nelerdir?

Küçük mekanlarda kullanıldığında bulunduğu yerde bir ferahlık hissi verir. Genellikle oturma odası, mutfak, çocuk odası gibi yerlerde tercih edilir. Zebra perdeler istendiğinde tül, istendiğinde ise günlük amaçla kullanılabilir.

Zebra perdenin yıkanış şeklide stor perdeyle aynıdır. Fakat Zebra kasası ile bütün parça olduğu için birlikte çıkarılmaktadır. Kolayca aparatından bastırarak çıkarabilirsiniz.

Briz Perde

Genellikle lavabo önlerindeki camlarda ya da ocaklara yakın olan camlarda ya da kapılarda kullanılır. Montajı cam içerisine yapılır. Tek çubuk ya da iki çubuk olarak takılmaktadır. Temizliği de gayet basittir.

Dikey Perde Modelleri

Dikey perdeler genellikle iş yeri ve ofislerde kullanılır. Sağa, sola ya da tek yöne hareket eder. Aynı zamanda silinebilir özelliğe sahip olduklarından dolayı en çok tercih edilen perde modelleri arasında yer almaktadır.

Jaluzi Perde Modelleri

Jaluzi perde çeşitleri nelerdir? Jaluzi perde modelleri ofislerde ve evlerde kullanılmaktadır. PVC ve ahşap çeşitleri bulunur. Kullanımı basit bir perde tipidir. İstenilen şekle ayarlanabilir ve silinerek de temizlenebilir.

Screen Perde

Genellikle ofislerde kullanılır. Güneşin sıcaklığını keserek ışığını içeri verir. Camın önünü kapatmadan dışarısı da rahatlıkla görülebilir.

Plise Perde

Cam balkonlarda tercih edilir. Yukarıda,aşağıda ve ortada toplanabilir.

Silüet Perde

Hem tül hem de güneşlik olarak kullanılabilir. Genellikle ofislerde kullanımı tercih edilir. Üzerine dijital baskı da yapılabilmektedir.

Çiftli Sistem

Tek kasada iki ayrı perdenin birleşmiş  halidir. Üst tarafında tül stor, alt tarafında stor perde vardır. En çok küçük odalarda kullanılabilir.