HAZIR PERDE GRUPLARI / Blinds : Dikiş ve üretimi perdeciler tarafından yapılmayan, sadece ölçümlendirme neticesinde fabrika ve atölye gibi benzeri yerlerde, mekana özel üretimi yapılan, mekanizmalı perde gruplardır.

JALUZİ PERDE / venetian blind : Jaluzi perdeler alüminyum ve ahşap şeritli olmak üzere iki gruba ayrılır.

Alüminyum Jaluzi Perde : Alüminyum Jaluzi perdelerde 16, 25 ve 50 mm bant genişliği seçenekleri bulunmaktadır. Jaluzi perdeler işlevsel olarak diğer perdelere göre daha fazla özelliğe sahiptir. Sınırsız sayılabilecek renk seçenekleri mevcuttur.

Toplama payının az olması tavan mesafesi sınırlı olan yerlerde dahi sorunsuz kullanılmasını sağlar. Bantların hareket kabiliyetleri , içeri giren ışığı dilediğiniz ölçüde ayarlamanıza yardımcı olur. Bantların bombeli formları ise tam bir örtücülük sağlar. Kısacası kullanıldığı yerde tek başına kullanıcının tüm ihtiyacına cevap verir özelliktedir.

Ahşap Jaluzi Perde / wood blind : Ahşap Jaluzi perdelerde 25, 35 ve 50 mm bant genişliği seçenekleri bulunmaktadır. Piyasada bulunan stoklu renk seçenekleri 10 adedi geçmeyecek kadar azdır. Alüminyum Jaluzi perde ile kıyaslandığında, oldukça sıcak ve dekoratiftir.

Ancak, alüminyum jaluzi perde kadar örtücü değildir. Çünkü bantları formsuz ve düz olduğundan, üst üste tam olarak örtüşmezler. Fiyatları alüminyum jaluzi perdelere göre %50 daha yüksektir. Piyasada genelde Danimarka ve ağırlıklı olarak uzak doğu menşelileri bulunur. 50 mm bant genişliğindeki ahşap jaluzi perdeler geniş pencerelerde diğerlerine göre çok daha estetik durur.

STOR PERDE / roller blind : Stor perdelerin kullanıldığı yer ve dekorasyon şekline göre aşağıdaki seçenekleri mevcuttur.
Kumaş Stor Perde : 50 rengin üzerinde kumaş ve desen çeşidi vardır. Rulo şeklinde toplanır. Zincir kontrol sistemli yada yaylı kontrol sistemli üretilebilir. Ayrıca istek doğrultusunda motorlu yada uzaktan kumandalı üretilebilir.

Kumaşları kendine özgü ve özel aprelidir. Her markanın kendine ait renk ve desen seçenekleri bulunan katalogları vardır. Renk ve desen seçimleri bu kataloglar üzerinden yapılır.

Kullanıcının beğenmiş olduğu herhangi bir kumaşdan, stor perde yapılamaz. Nedeni ise; kumaşlarının özel apreli olmasıdır. Yıkanma özelliği yoktur, silinebilir, kumaşın deforme olması durumunda mekanizma sabit kalmak üzere, sadece kumaşı yenilenebilir. Standart kumaşların yanı sıra, yanmazlık özelliği bulunan ve tam karartma sağlayan (blackout) seçenekleri de mevcuttur.

Stor Perde Etek Kesimleri Stor perde etek kesimlerini görebilirsiniz.
Ahşap Stor Perde / wood roller blind : İp kontol sistemlidir. Rulo yada katlamalı olarak toplanabilir. 50 nin üzerinde renk ve desen seçeneği mevcuttur. Genelde uzak doğu menşelidir. Yıkanma özelliği yoktur, nemli bir bezle yada elektrik süpürgesinin perde ucu ile temizlenebilir.

Güneş Kırıcı Stor Perde / screen blind : Yoğun olarak işyerlerinde kullanılır. Daha çok teknik bir malzemedir. İnce file şeklinde dokunmuş cam elyafı üzerine pvc kaplamadır. Bu sayede kapatıldığı halde bile gün ışığını filtre ederek enerji ve ısı tasarrufu sağlar.

İşyerlerinin tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biri , bilgisayar ekranlarının içeri giren ışıkdan dolayı yansıma yapmamasıdır. Uzun ömürlü ve yıkanabilir olma özelliğine sahiptir. İsteğe göre yaylı veya zincir kontrol sistemli üretilebilir.

Stoklu olarak 10 adedi geçmeyen renk seçenekleri vardır. Genelde iç cephelerde kullanılmasına karşılık, dış cephelerde de sorunsuz kullanılabilir. Dış cephede kullanılan screen perdede, güneş sensörü ve motor eklenerek, otomatik açma ve kapama yaptırılabilir.

Bambu Stor Perde / bamboo blind : 25 in üzerinde renk ve desen seçeneği bulunur. Kullanıldığı yere göre oldukça dekoratiftir. Rulo yada katlamalı toplanır yapılabilir. Doğada su içinde yetiştiği için yıkanabilir. Uzun ömürlüdür. İp kontrollüdür.

Hasır Stor Perde / bamboo roller blind : 20 nin üzerinde renk ve desen seçeneği bulunur. Rulo ve katlamalı toplanır yapılabilir. Jüt, keten, muz elyafı gibi doğal malzemelerden dokunmuşlardır. İp kontrollüdür.

DİKEY PERDE / Vertical blind : 9 cm ve 13 cm bant genişliğinde seçeneği bulunur. Sağa sola toplanır yada ortadan açılır üretilebilir. İp ve zincir kontrollüdür. İpler, bantların sağa ve sola hareket almasını sağlar ; zincir ise, bantları kendi ekseni etrafında 180 derece çevirerek ışık kontrolüne yardımcı olur. Tam örtücüdür, kumaş ve pvc seçenekleri bulunur. Pvc dikey perdede renk ve desen seçenekleri oldukça geniştir.
PANEL PERDE / JAPON PERDE / Panel Blind : Son yıllarda oldukça tercih edilen hazır ve uygulanabilir perde sistemidir. Katalogları stor perde ile aynıdır. Kumaş seçimleri bu kataloglar üzerinden yapılır. Yaklaşık 50 nin üzerinde renk ve desen seçeneği vardır. Ortadan açılır veya sağa sola toplanır üretilebilir. İp kontrollüdür. Bantlar kendi ekseni etrafında açı almaz, ortalama bant genişlikleri 60 cm dir. Özellikle geniş ve yere kadar olan pencerelerde tercih edilmelidir.

ONDULETTE PERDE : Bantları özel kesimli jaluzi perdedir. Bant genişliği 35 mm dir. 7 adet renk seçeneği bulunur. Üretici firma tarafından 5 yıllık garanti belgesi ile birlikte teslim edilir. Uygulandığı ortamlara farklı bir estetik kazandırır. Alışılagelmiş jaluzi perdeye kıyasla oldukça dekoratiftir.

SILHOUETTE PERDE : Luxaflex® Silhouette perde bu güne kadar tasarlanmış en dekoratif, zarif ve kullanışlı perdedir. İki tül arasına yerleştirilmiş kumaş dilimleri sayesinde hassas bir ışık kontrolü yapılabildiği gibi, kapandığında da kullanıcıya tam bir örtücülük sağlar. Dolayısı ile hem tül, hem de güneşlik olarak kullanılabilmektedir. Güneşin zararlı ışınlarını kapalı durumda iken 98%, açık durumda ise 63% engellemektedir. Luxaflex® Silhouette perde renk koleksiyonu, tüm zevklere hitap eden modaya uygun 30 ayrı renk seçeneği sunar. Stoklu değildir, yurt dışından 5 hafta sürede, sipariş üzerine getirilir.
DUETTE PERDE : Kesitinden bakıldığında petek şeklindedir. Çözüm perdesidir. Açılı, üçgen, tavan ve dairesel pencerelerde rahatlıkla kullanılabilir. İp kontrollüdür, ip mekanizması sayesinde yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir. Kullanıldığı yerlere göre değişen 100 ün üzerinde renk ve desen seçeneği bulunur. İpler petek kesimler arasından geçtiği için , bakıldığında görünmezler. 300 cm lik bir perde yüksekliğinde maksimum toplama 5 cm dir. Bu sayede kanat ile tavan arasının yetersiz olduğu yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Stoklu değildir, yurt dışından 5 hafta sürede, sipariş üzerine getirilir.
PLİSE PERDE : Kesitinden bakıldığında plise şeklindedir. Çözüm perdesidir. Açılı, üçgen, tavan ve dairesel pencerelerde rahatlıkla kullanılabilir. İp kontrollüdür, ip mekanizması sayesinde yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir. Kullanıldığı yerlere göre değişen 100 ün üzerinde renk ve desen seçeneği bulunur. 300 cm lik bir perde yüksekliğinde maksimum toplama 4 cm dir. Bu sayede kanat ile tavan arasının yetersiz olduğu yerlerde rahatlıkla kullanılabilirler. Stoklu değildir, yurt dışından 5 hafta sürede, sipariş üzerine getirilir.
MEKANİZMALAR
Perdecilerin tasarım ve uygulamalarında kullanmış olduğu sistemlerdir. Kullanılan perde cinsine ve uygulama alanına bağlı olarak şekilleri ve özellikleri değişiklik gösterir.
Katlamalı Perde Mekanizması : Katlamalı veya doğal katlamalı perdelerde kullanılan mekanizmadır. Zincirli kontrol sistemi sayesinde sadece yukarı ve aşağıya doğru çalışır. İsteğe bağlı olarak motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekleri yapılabilir.

Tirajlı Ray : Tirajlı Perdelerde kullanılan mekanizmadır. İp kontrollüdür, sağa, sola ve ortadan açılır çalışabilir. İsteğe bağlı olarak motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekleri mevcuttur.
Ruletli Alüminyum Ray / Surf : Tirajlı rayın manual çalışan şeklidir.Standart rengi alüminyum üzeri beyaz elektrostatik boya kaplamadır. Kullanım yerleri genelde dar alanlardır. Özellikle tekne perdeleri için tasarlanmıştır.

Panel Perde Mekanizması : Japon perde ve panel perdeler için tasarlanmış mekanizmadır. Standart rengi beyaz elektrostatik boya kaplamadır. Sağa, sola ve ortadan açılır yapılabilir. İp kontrollüdür.
Alüminyum Perde Rayı : Tavanda perdeliklerin olmadığı yerler için özel tasarlanmıştır. Metal perdelik görünümündeki borular üzerine hareket eden ruletler yerleştirilmiştir. Bu sayede perdeler geleneksel korniş mantığındaki gibi şık bir sistem üzerinde sağa ve sola manuel hareket edebilir. İkili ve teklisi mevcuttur. Standart rengi natürel alüminyumdur.
MEKANİZMALI PERDELER : Kullanıcı tarafından kumaş seçildikten sonra; ölçümlendirilmesi, tasarımı, dikişi ve montajı perdeciler tarafından yapılan mekanizma yardımı ile çalışan perde sistemlerdir.

Katlamalı Perde : Mekanizma ile çalışır. Kademeli olarak katlanarak toplanır ve açılır. Katlamalı Perdelerin toplama payları, yapılan dikiş şekline göre 35 cm ile 25 cm arasında değişir. Önden veya arkadan çubuklu uygulanabilir.

Eteklere, isteğe göre şekil verilerek hareketlilik kazandırılabilir. İp yada zincir kontrollü yapılabilir. Kullanıcı dilediği kumaşı seçebilir. Motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekleri mevcuttur. Kumaş cinsine göre temizlik şekilleri değişiklik gösterir. Tavsiye edilen kuru temizlemedir.

Doğal Katlamalı Perde : Mekanizma ile çalışır, kumaşlar özel bir ekstrafor ile dikilir, üst üste birikerek toplanır ve açılır. Doğal katlamalı perde denilmesinin sebebi, katlamalı perdenin aksine çubuksuz doğal bir toplanış şekli olmasıdır.

Özellikle, ince ve dökümlü kumaşlar tercih edilmelidir. Tül ve baskı kumaşlar, doğal katlamalı perde için ideal seçeneklerdir. Toplama payları maksimum 25 cm dir. Çamaşır makinesinde 30 derece sıcaklıkta hassas yıkama ile temizliği yapılabilir. Ancak özel kumaşlar kullanıldığında kuru temizleme tavsiye edilir. İsteğe bağlı olarak, motorlu ve uzaktan kumandalı yapılabilir.

Balon Perde : Mekanizma ile çalışır, doğal katlamalı perdenin yaygınlaşması ile birlikte, tercih edilen bir seçenek olmaktan çıkmıştır. Tül ve ince baskı kumaşlar kullanılır. Toplama payları modeline göre 50 cm ile 70 cm arasında değişmektedir.

Panel Perde : Mekanizma ile çalışır, son yıllarda oldukça tercih edilen perde sistemidir. Kumaş sınırlaması yoktur. İstenilen kumaş tercih edilebilir. Ortadan açılır veya sağa, sola toplanır üretilebilir. İp kontrollüdür. Bantlar kendi ekseni etrafında açı almaz, ortalama bant genişlikleri 60 cm dir. Özellikle geniş ve yere kadar olan pencerelerde tercih edilmelidir.

Tirajlı Perde : Mekanizma ile çalışır, ip kontrolü sayesinde seçime bağlı olarak kullanılan kumaş yada tülü kapatır ve açar. Normal korniş uygulamasının mekanik şekilde işleyenidir. İsteğe bağlı olarak motorlu ve uzaktan kumandalı uygulanabilir.

Briz Perde : Hareketli ve açılır kanatlarda, pencerenin alt ve üst kısmına çubuk (briz) takılarak, bu çubuklar üzerine uygulanan perdedir. Kanat ile birlikte açılıp kapanmasından dolayı oldukça kullanışlıdır. Kullanım alanları pencere ile tavan arasındaki payın yetersiz olduğu yerler ve mutfak pencereleridir. Yumuşak dökümlü kumaşlar veya tül tercih edilmelidir.

KUMAŞ VE TÜL PERDE UYGULAMALARI
Fon Perde : Pencerelerde tül, katlamalı veya diğer perde seçeneklerinin önüne gelecek şekilde, sağına ve/veya soluna uygulanan, işlevselliği olmayan dekoratif amaçlı perdedir. Altta kullanılan perde uygulamalarına bağlı olarak kumaş tercihleri yapılabilir.

Kumaş cinsi sınırlaması yoktur. Fon perdeler, kullanılan kumaşların karakteristik özelliklerine göre görünüm sergilerler.

Tül Perde : Organza, ipek, polyester, şifon gibi birçok tül grupları kullanılarak dikilir. Kullanım amaçları, perde kapalı iken, gün ışığından faydalanmak, mahremiyetin korunması ve dışarının görünmesini sağlamaktır.

Bir bakıma bunlar işlevsel yönleridir. Tek başına yada mekanizma eklentisi ile düşünce sınırlarına bağlı olarak, birçok tasarım yapılabilir. Genelde tül enleri ~280 – 300 cm arasındadır. Tül cinsine göre 30 derecede hassas yıkama ile temizlikleri yapılabilir.

Kumaş Perde : İpek, viskon, keten, şönil gibi birçok seçeneği bulunan kumaş grupları kullanılarak dikilir. Kullanım amaçları işlevselliği ve estetiği bir arada sergileyebilmektir. Tek başına yada mekanizma eklentisi ile düşünce sınırlarına bağlı olarak, birçok tasarım yapılabilir. Kumaş enleri ~140 – 300 cm arasında değişir. Kumaş üreticilerinin tavsiyeleri genelde kuru temizlemedir, ancak kumaş cinsine bağlı olarak 30 derecede hassas yıkama ile temizlikleri yapılabilir.

Rustik Perde Uygulaması : Metal, ahşap gibi boru veya çubukların üzerinde farklı dikiş şekillerine göre yapılan uygulamadır. Tercihe göre istenilen cinste kumaş ve tül bir arada kullanılabilir.
Gerdirme Perde Uygulaması : Kalınlıkları değişken, gerdirilmiş çelik örme tel üzerine farklı dikiş şekillerine göre yapılan uygulamadır. Genelde hafif kumaşlar yada tül tercih edilmelidir.

Perde Pili Çeşitleri (pile) : Kumaş yada tül dikişlerine, hareketlilik ve estetik kazandırmak amacı ile uygulanan pililerdir. Perde tasarımının şekli, kullanım alanı ve uygulamasına göre değişiklik gösterir. Dikişlerde kullanılan başlıca pili çeşitleri; amerikan pili, yüksük pili, boru pili, pano pili, kanun pili, kırma pili, italyan pili, petek pili, biritli pili, serbest pili, fiyonk pili, halkalı pili ve boğma pililerdir.

KUMAŞ VE TÜL PERDE SÜSLEMELERİ
Pencerelerde, perdelerin üzerinde ve yanlarında kullanılır. Perde tasarımlarının tamamlayıcı unsurlarıdır. Genelde, klasik çizgilere hakim mekanlarda tercih edilir. Tasarıma bağlı kumaş veya tüller farklı kalıp ve şekillerde kesilip, dikilerek uygulanır.

Drape / Volan : Tavanda veya perde boruları üzerinde kullanılan dilimlerdir. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur..

Yaşmak / Kulak / Kravat : Tavanda veya perde boruları üzerindeki dilimlerin aralarında ve fon kenarlarında kullanılan süslemelerdir. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur.
Atma / Dolama : Rustik ve metal borulu perde tasarımlarının tamamlayıcı süslemeleridir. Kumaşlar yaratıcılığa bağlı olarak, el ile perde boruları üzerine dolanarak uygulanır. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur.
Farbela / Fırfır : Tavan veya perde boruları üzerine pililer kullanılarak yapılan süslemelerdir. Perde borusu veya tavan genişliğinde uygulanır. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur.
Kanat / Pano : Pencerelerde tül, katlamalı veya diğer perde seçeneklerinin önüne gelecek şekilde, perde tasarımının sağına ve/veya soluna uygulanan, işlevselliği olmayan dekoratif amaçlı süslemelerdir. Kendi içlerinde farklı kalıp ve kesimleri bulunur.
PERDE AKSESUARLARI
Tekstil metal ve ahşap olmak üzere farklı grupları bulunur. Perde tasarımları ve süslemelerinin vazgeçilmez, tamamlayıcı aksesuarlarıdır. Perde aksesuarlarının başlıcaları aşağıdaki gibidir.
TEKSTİL PERDE AKSESUARLARI
Braçol : Özellikle fon perdeleri kenarlarda toplamak için kullanılır. Ayrıca perde tasarımına bağlı olarak modelin değişik yerlerinde kullanılabilir. İplik cinsine göre, şönilden ketene kadar, boncuk süslemeliler dahil olmak üzere farklı seçenekleri vardır.

Saçak / Püskül / Bulyon : Fon, dilim, kulak veya katlamalı perde eteklerinin altlarında kullanılan, şönilden ketene kadar, boncuk süslemeliler dahil olmak üzere farklı seçenekleri bulunan aksesuarlardır.

Kordon/ Halat : Özellikle fon perdeleri kenarlarda toplamak için kullanılır. Ayrıca perde tasarımına bağlı olarak modelin değişik yerlerinde kullanılabilir. Şönilden ketene kadar farklı seçenekleri vardır.

Anahtarlık / Rozet : Genelde stor ve katlamalı gibi mekanizmalı perdelerin eteklerinde sarkıt şeklinde kullanılır. Şönilden ketene kadar farklı seçenekleri vardır.

Bordür : Fon ve katlamalı gibi perdelerin etek veya kenarlarında kullanılır. Genişlikleri modele göre değişken şerit aksesuarlardır. Katalog üzerindeki belli desenler seçilerek genişliği ~3-10 cm arasında değişen kumaş şeritlere, özel makinelerde nakış veya aplike yapılarak işlenir. Kişiye özel yazı veya resim istendiği taktirde, bunlar bilgisayar ortamında desene çevrilerek yine kumaş şerit üzerine işlenebilirler.
Su Taşı : Genelde stor ve katlamalı gibi mekanizmalı perdelerin eteklerinde şerit şeklinde kullanılır.

METAL VE AHŞAP PERDE AKSESUARLARI
Perde modeline bağlı olarak kullanılan tasarımın tamamlayıcı unsurlarıdır. Ahşap gruplarda eskitmeden, antik boyamaya kadar birçok seçenek mevcuttur. Metal gruplarda ise nikel, mat nikel, pirinç, mat pirinç, bakır oksit, alüminyum ve çelik olmak üzere birçok seçenek vardır.

Perde Boru ve Çubukları / Rustik : Ahşap ve metal seçenekleri mevcuttur. Boru çapları modele göre 25 mm ile 50 mm arasında değişmektedir. Metallerde özellikle oluklu ve eskitme renkler,
yapılan klasik çalışmalara farklı bir boyut kazandırır.

Perde Boru ve Çubuk Başlıkları : Ahşap ve metal seçenekleri mevcuttur. Modern tasarımlardan, klasik çizgilere kadar birçok model seçenekleri bulunur. Kullanılan boru çapına göre başlıklarda ayarlanmıştır.

Perde Mandalları : Tül ve kumaş perdeleri gerdirme sistem üzerinde taşımaya yarayan aksesuarlardır. Renk seçenekleri nikel ve sarıdır.

Perde Rozetleri : Tasarıma bağlı olarak perde modelinin farklı noktalarında kullanılabilecek aksesuarlardır. Örneğin dilim araları, perde kuşaklarının üzerleri gibi (perderozetleri.htm)

Perde Kapsülleri : Serbest pile çalışmalarında kullanılan halkalardır. Çapları ~ 4 cm ile 6 cm arasında değişmektedir. Mevcut renkler, mat nikel, mat sarı, sarı ve nikeldir.

Perde Kuşak ve Braçol Kancaları / Renso : Perde fon ve kanatlarını kuşak veya Braçol yardımı ile duvara tutturmaya yarayan dekoratif aksesuarlardır. Sadece metal seçenekleri mevcuttur. Mevcut renkler, mat nikel, mat sarı, sarı, nikel, bakır oksit ve ferforjedir.
Fon Perde ve Kanat Tutucu Kollar / Ambrans: Perde fon ve kanatlarını kenarlarda toplamaya, taşımaya yardımcı dekoratif aksesuarlardır. Metal ve ahşap seçenekleri mevcuttur. Mevcut renkler, mat nikel, mat sarı, sarı, nikel, bakır oksit ve ferforjedir.

Perde Gerdirme Sistemleri : Kalınlıkları değişken gerdirilmiş çelik veya çelik örme, tellerden yapılmış perde taşıyıcı aksesuarlardır. Mevcut renkler, mat nikel, mat sarı, nikel ve sarıdır.
Ahşap Perdeler Ahşap perdelerin başlıcaları ahşap jaluzi perde, ahşap stor perde, bambu perde ve natürel stor perdelerdir. Bu perdelerin özellikleri tamamen tabiatta yetişen doğal malzemelerden ütetilmelidir.

Katlamalı Perdeler : Katlamalı perdeler katlamalı perde ve doğal katlamalı perde olmak üzere iki bölüme ayırabiliriz. Katlamalı perdeler kullanılan mazlezemeye göre deriden, kumaştan veya natürel stor kumaşlarından üretilebilirler.
Kumaş Perdeler Farklı içerikte kumaş ve modellerden yapılan perdeleri görmek için başlığa tıklayınız.

Anlatımını yapmış olduğumuz tüm perdeleri mağazamızda görebilir ve satın alabilirsiniz.